# 1812-331H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1812-331H
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1812-331h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1812-331h#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/DN/42/11/DN42114JDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 604 mA
- **DC Resistance (DCR):** 550mOhm Max
- **Frequency:** 250MHz
- **Height:** 0.190" (4.83mm)
- **Inductance:** 330 nH
- **Material:** Iron
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 30 @ 25MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.126" L x 0.126" W (3.20mm x 3.20mm)
- **Tolerance:** ±3%