# 1808Y0500272FFT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1808Y0500272FFT
- **Manufacturer:** Knowles / Syfer
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1808y0500272fft
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1808y0500272fft#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/16/08/-1/1608-1117-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** High Reliability, Boardflex Sensitive
- **Capacitance:** 2700 pF
- **Features:** Soft Termination, High Temperature
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Thickness (Max):** 0.079" (2.00mm)
- **Tolerance:** ±1%
- **Voltage:** 50V