# 17PESA104MC19N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 17PESA104MC19N
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Rotary Potentiometers, Rheostats
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/17pesa104mc19n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/17pesa104mc19n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Diameter:** 0.236" (6.00mm)
- **Actuator Length:** 0.748" (19.00mm)
- **Actuator Type:** Flatted
- **Adjustment Type:** User Defined
- **Built in Switch:** None
- **Bushing Thread:** M10 x 0.75
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Gangs:** 1
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance (Ohms):** 100k
- **Resistive Material:** Carbon
- **Rotation:** 300°
- **Taper:** Linear
- **Temperature Coefficient:** 5%
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Tolerance:** ±20%