# 17PCSA104MC25P
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 17PCSA104MC25P
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Potentiometers, Variable Resistors
- **Subcategory:** Rotary Potentiometers, Rheostats
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/17pcsa104mc25p
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/17pcsa104mc25p#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/04/31/12043184-A105799-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Diameter:** 0.236" (6.00mm)
- **Actuator Length:** 0.984" (25.00mm)
- **Actuator Type:** Flatted
- **Adjustment Type:** Side Adjustment
- **Built in Switch:** Push-Push, SPDT
- **Bushing Thread:** M10 x 0.75
- **Mounting Type:** Panel Mount
- **Number of Gangs:** 1
- **Number of Turns:** 1
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance (Ohms):** 100k
- **Resistive Material:** Carbon
- **Rotation:** 300°
- **Taper:** Linear
- **Temperature Coefficient:** 5%
- **Termination Style:** PC Pins
- **Tolerance:** ±20%