# 175SO-110
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 175SO-110
- **Manufacturer:** Mueller Electric Co
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Time Delay Relays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/175so-110
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/175so-110#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Circuit:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Rating @ Voltage:** 3A @ 250VAC
- **Delay Time:** 0.1 Sec ~ 3 Hrs
- **Function:** On-Delay
- **Mounting Type:** DIN Rail
- **Relay Type:** Mechanical Relay
- **Termination Style:** Screw Terminal
- **Timing Adjustment Method:** Screwdriver Slot
- **Timing Initiate Method:** Input Voltage
- **Voltage:** 110VAC