# 175101-07-M0.50
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 175101-07-M0.50
- **Manufacturer:** Amphenol RF
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Coaxial Cables (RF)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/175101-07-m0-50
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/175101-07-m0-50#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/56/21/24/562124-ACX2100-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** N-Type Plug
- **1st Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **1st Contact Gender:** Male
- **2nd Connector:** N-Type Plug
- **2nd Connector Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **2nd Contact Gender:** Male
- **Cable Impedance:** 50 Ω
- **Cable Type:** RG-142
- **Color:** Copper
- **Features:** Shielded
- **Length:** 19.69" (500.00mm)
- **Overall Impedance:** 50 Ω