# 175-431-JBW
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 175-431-JBW
- **Manufacturer:** RCD Components
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/175-431-jbw
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/175-431-jbw#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Moisture Resistant
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 350°C
- **Power (Watts):** 10W
- **Resistance:** 430 Ω
- **Size:** 0.350" Dia x 1.720" L (8.89mm x 43.70mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** 20ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%