# 1732-G120-CG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1732-G120-CG
- **Manufacturer:** Visual Communications Company - VCC
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Panel Indicators, Pilot Lights
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1732-g120-cg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1732-g120-cg#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3.5mA
- **Lamp Color:** Green
- **Lens Color:** Green
- **Lens Style:** Round with Domed Top
- **Lens Transparency:** Clear
- **Millicandela Rating:** 2000mcd
- **Panel Cutout Dimensions:** 0.53" (13.49mm)
- **Panel Cutout Shape:** Round
- **Ratings:** AC
- **Termination Style:** Wire Leads - 6" (152.40mm)
- **Type:** LED
- **Voltage:** 120V