# 17250VA-48Q-GA-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 17250VA-48Q-GA-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/17250va-48q-ga-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/17250va-48q-ga-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 300.0 CFM (8.40m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Ingress Protection:** IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
- **Noise:** 58.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 31.2 W
- **RPM:** 4000 RPM
- **Size:** Round - 172.7mm Dia
- **Static Pressure:** 1.070 in H2O (266.5 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Width:** 50.80mm