# 17250VA-24R-EL-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 17250VA-24R-EL-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/17250va-24r-el-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/17250va-24r-el-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 346.1 CFM (9.69m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Locked Rotor Sensor
- **Noise:** 62.0dB
- **Power (Watts):** 43.2 W
- **RPM:** 4600 RPM
- **Size:** Round - 172.7mm Dia
- **Static Pressure:** 1.250 in H2O (312.0 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 50.80mm