# 1722533112-12-R2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1722533112-12-R2
- **Manufacturer:** Molex
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Jumper Wires, Pre-Crimped Leads
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1722533112-12-r2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1722533112-12-r2#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red
- **Contact End:** Socket to Cable (Round)
- **Contact Finish:** Gold
- **Contact Finish Thickness:** 30.0µin (0.76µm)
- **Length:** 12.0" (304.8mm)
- **Wire Gauge:** 22 AWG