# 171684J160L-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 171684J160L-F
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/171684j160l-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/171684j160l-f#rfq
- **Applications:** High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 0.68 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.591" (15.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.886" (22.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 160V