# 171224K400N-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 171224K400N-F
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/171224k400n-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/171224k400n-f#rfq
- **Applications:** High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 0.22 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.669" (17.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.886" (22.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V