# 171224J160F-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 171224J160F-F
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/171224j160f-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/171224j160f-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/49/66/2149669-338-3930-ND.jpg
- **Applications:** High Pulse, DV/DT
- **Capacitance:** 0.22 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.433" (11.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 160V