# 170333K400DB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 170333K400DB
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/170333k400db
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/170333k400db#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 0.033 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Features:** Low ESR
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 0.276" Dia x 0.650" L (7.00mm x 16.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V