# 170184K400IE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 170184K400IE
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/170184k400ie
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/170184k400ie#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 0.18 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Features:** Low ESR
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 0.394" Dia x 1.102" L (10.00mm x 28.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V