# 16DPCS5C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 16DPCS5C
- **Manufacturer:** Delta Electronics
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Power Line Filter Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/16dpcs5c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/16dpcs5c#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/87/30/01/8730012-1144-1070-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Approval Agency:** CSA, UR, VDE
- **Configuration:** Two Stage
- **Current:** 16 A
- **Filter Type:** Single Phase
- **Frequency:** 50/60Hz
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Termination Style:** Threaded Post (8-32)
- **Voltage:** 115V, 250V