# 168474J50H-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 168474J50H-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/168474j50h-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/168474j50h-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/48/06/2148067-338-3271-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.47 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.295" (7.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 50V