# 168473J63A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 168473J63A
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/168473j63a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/168473j63a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/46/32/2146321-338-3261-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.047 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.256" (6.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 63V