# 1672-18-1-0500-003-1-TS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1672-18-1-0500-003-1-TS
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1672-18-1-0500-003-1-ts
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1672-18-1-0500-003-1-ts#rfq
- **Features:** Oil Resistant
- **Jacket (Insulation) Diameter:** 0.122" (3.10mm)
- **Jacket (Insulation) Material:** Poly-Vinyl Chloride (PVC)
- **Jacket (Insulation) Thickness:** 0.016" (0.41mm)
- **Jacket Color:** Yellow
- **Length:** 500.0' (152.4m)
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 105°C
- **Ratings:** UL Style 1672
- **Voltage:** 300V
- **Wire Gauge:** 18 AWG