# 167105K63C-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 167105K63C-F
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/167105k63c-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/167105k63c-f#rfq
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.433" (11.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.295" (7.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 63V