# 167104K63A-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 167104K63A-F
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/167104k63a-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/167104k63a-f#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/47/84/2147848-338-3926-ND.jpg
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.1 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.276" (7.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.295" (7.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.413" L x 0.138" W (10.50mm x 3.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 63V