# 1641R-394H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1641R-394H
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1641r-394h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1641r-394h#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 60mA
- **Current Rating (Amps):** 107 mA
- **DC Resistance (DCR):** 7.4Ohm Max
- **Frequency:** 6.2MHz
- **Inductance:** 390 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Q @ Freq:** 60 @ 790kHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
- **Tolerance:** ±3%