# 1641-824H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1641-824H
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1641-824h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1641-824h#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 45mA
- **Current Rating (Amps):** 80 mA
- **DC Resistance (DCR):** 13Ohm Max
- **Frequency:** 4.2MHz
- **Inductance:** 820 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Q @ Freq:** 60 @ 790kHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
- **Tolerance:** ±3%