Part Number: 1638R-08G Manufacturer: API Delevan Inc. Category: Inductors, Coils, Chokes Subcategory: Fixed Inductors Product URL: https://distyparts.com/product/1638r-08g RFQ URL: https://distyparts.com/product/1638r-08g#rfq Summary: 1638R-08G is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by API Delevan Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: 1638R-08G is a fixed inductors from API Delevan Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current Rating (Amps): 117 mA DC Resistance (DCR): 16.3Ohm Max Frequency: 4.5MHz Inductance: 390 µH Material: Iron Mounting Type: Through Hole Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Q @ Freq: 65 @ 790kHz Shielding: Unshielded Size: 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm) Tolerance: ±2% Type: Molded Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/api-delevan-inc Category Page: https://distyparts.com/category/inductors-coils-chokes/fixed-inductors Canonical URL: https://distyparts.com/product/1638r-08g