# 1638R-08G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1638R-08G
- **Manufacturer:** API Delevan Inc.
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1638r-08g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1638r-08g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 117 mA
- **DC Resistance (DCR):** 16.3Ohm Max
- **Frequency:** 4.5MHz
- **Inductance:** 390 µH
- **Material:** Iron
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 65 @ 790kHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm)
- **Tolerance:** ±2%