# 1611RL-04W-B40-B00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1611RL-04W-B40-B00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1611rl-04w-b40-b00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1611rl-04w-b40-b00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 8.4 CFM (0.235m³/min)
- **Approval Agency:** CE, UL, VDE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 37.5dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 1.2 W
- **RPM:** 8000 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 0.330 in H2O (82.2 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.106 lb (48.08 g)
- **Width:** 28.00mm