# 160U02A102MT4W
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 160U02A102MT4W
- **Manufacturer:** Johanson Dielectrics Inc.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/160u02a102mt4w
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/160u02a102mt4w#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1000 pF
- **Features:** Bonding Mountable, Single Layer
- **Mounting Type:** Surface Mount, SLCC
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.025" L x 0.025" W (0.64mm x 0.64mm)
- **Temperature Coefficient:** GBBL
- **Thickness (Max):** 0.009" (0.23mm)
- **Tolerance:** 卤20%
- **Voltage:** 16V