# 160155K100M-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 160155K100M-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/160155k100m-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/160155k100m-f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1.5 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.650" (16.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.886" (22.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 1.043" L x 0.276" W (26.50mm x 7.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 100V