# 160104J1000N-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 160104J1000N-F
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/160104j1000n-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/160104j1000n-f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 0.1 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Height:** 0.669" (17.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.886" (22.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 1000V (1kV)