# 15SH-A-03-TS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 15SH-A-03-TS
- **Manufacturer:** Adam Technologies Inc
- **Category:** Rectangular Connectors
- **Subcategory:** Headers, Male Pins
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/15sh-a-03-ts
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/15sh-a-03-ts#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Connector Type:** Header
- **Contact Finish:** Tin
- **Contact Length:** 0.106" (2.69mm)
- **Contact Material:** Brass
- **Contact Shape:** Circular
- **Contact Type:** Male Pin
- **Current Rating (Amps):** 1A (AC/DC)
- **Fastening Type:** Friction Lock
- **Insulation Color:** Ivory
- **Insulation Height:** 0.181" (4.60mm)
- **Insulation Material:** Polyamide (PA66), Nylon 6/6
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Positions:** 3
- **Number of Positions Loaded:** All
- **Number of Rows:** 1
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Pitch:** 0.059" (1.50mm)