# 15KPA024C-SD-Q
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 15KPA024C-SD-Q
- **Manufacturer:** Bourns
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/15kpa024c-sd-q
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/15kpa024c-sd-q#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SM/8S/36/SM8S36CA-QDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Bidirectional Channels:** 1
- **Current:** 400.7A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 15000W (15kW)
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** DO-218
- **Type:** Zener
- **Voltage:** 37.4V