# 15KP54CA-TP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 15KP54CA-TP
- **Manufacturer:** Micro Commercial Co
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Diodes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/15kp54ca-tp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/15kp54ca-tp#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/5K/P3/6A/5KP36A-TPMSCT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Bidirectional Channels:** 1
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 175°C (TJ)
- **Power:** 15000W (15kW)
- **Power Line Protection:** No
- **Supplier Device Package:** R-6
- **Type:** Zener
- **Voltage:** 87.5V