Part Number: 15CTQ035 Manufacturer: SMC Diode Solutions Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Arrays Product URL: https://distyparts.com/product/15ctq035 RFQ URL: https://distyparts.com/product/15ctq035#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/16/55/-1/1655-15CTQ045SDKR-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/81/21/21/8121211-1655-15CTQ035-ND.jpg Summary: 15CTQ035 is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by SMC Diode Solutions and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: 15CTQ035 is a diodes - rectifiers - arrays from SMC Diode Solutions. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 1 mA @ 35 V Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Through Hole Operating Temperature: -55°C ~ 150°C Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: TO-220AB Technology: Schottky Voltage: 840 mV @ 15 A Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/smc-diode-solutions Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-arrays Canonical URL: https://distyparts.com/product/15ctq035