# 1584C15TW
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1584C15TW
- **Manufacturer:** Hammond Manufacturing
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Power, Line Cables and Extension Cords
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1584c15tw
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1584c15tw#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/98/46/67/984667-1584C6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** NEMA L5-15P
- **2nd Connector:** Terminals and Wire Lead
- **Color:** Black
- **Cord Type:** SJT
- **Current Rating (Amps):** 15A
- **Features:** Locking
- **Length:** 15.50' (4.72m)
- **Number of Conductors:** 3
- **Style:** Male Pins (Blades) to Leads
- **Voltage Rating:** 125VAC
- **Wire Gauge:** 14 AWG