# 1581C6NA250
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1581C6NA250
- **Manufacturer:** Hammond Manufacturing
- **Category:** Cable Assemblies
- **Subcategory:** Power, Line Cables and Extension Cords
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1581c6na250
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1581c6na250#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/98/36/45/983645-HM1525-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **1st Connector:** NEMA 6-15P
- **2nd Connector:** IEC 320-C13
- **Color:** Black
- **Cord Type:** SJT
- **Current Rating (Amps):** 10A
- **Length:** 6.00' (1.83m)
- **Number of Conductors:** 3
- **Style:** Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
- **Voltage Rating:** 250V
- **Wire Gauge:** 18 AWG