# 1561T-F-3-SS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 1561T-F-3-SS
- **Manufacturer:** RAF Electronic Hardware
- **Category:** Hardware, Fasteners, Accessories
- **Subcategory:** Board Spacers, Standoffs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/1561t-f-3-ss
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/1561t-f-3-ss#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Between Board Height:** 0.156" (3.96mm) 5/32"
- **Diameter:** 0.101" (2.57mm)
- **Gender:** Female, Swage
- **Length:** 0.446" (11.34mm)