# 155PPB400K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 155PPB400K
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/155ppb400k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/155ppb400k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/46/60/2146604-1572-1423-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Commutation; High Pulse, DV/DT; Snubber
- **Capacitance:** 1.5 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 1.102" (28.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.476" (37.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 1.673" L x 0.669" W (42.50mm x 17.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 400V