# 155MABA01KIS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 155MABA01KIS
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/155maba01kis
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/155maba01kis#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Motor Run
- **Capacitance:** 1.5 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 1.024" (26.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.378" (35.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C
- **Size:** 1.555" L x 0.591" W (39.50mm x 15.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 800V