# 154PPA152K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 154PPA152K
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/154ppa152k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/154ppa152k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/46/74/2146743-1572-1266-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; Snubber
- **Capacitance:** 0.15 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 7.2 mΩ
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.768" Dia x 1.339" L (19.50mm x 34.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1500V (1.5kV)