# 154MKP275KD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 154MKP275KD
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/154mkp275kd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/154mkp275kd#rfq
- **Applications:** EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 0.15 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.484" (12.30mm)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 110°C
- **Ratings:** X2
- **Size:** 0.512" L x 0.276" W (13.00mm x 7.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 310V