# 154MKP275KA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 154MKP275KA
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/154mkp275ka
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/154mkp275ka#rfq
- **Applications:** EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 0.15 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.465" (11.80mm)
- **Lead Spacing:** 0.492" (12.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 110°C
- **Ratings:** X2
- **Size:** 0.591" L x 0.236" W (15.00mm x 6.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 310V