# 153PPB202K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 153PPB202K
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/153ppb202k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/153ppb202k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/47/97/2147977-1572-1259-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Commutation; High Pulse, DV/DT; Snubber
- **Capacitance:** 0.015 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.591" (15.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.886" (22.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 1.043" L x 0.394" W (26.50mm x 10.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 2000V (2kV)