# 152MWS632KL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 152MWS632KL
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/152mws632kl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/152mws632kl#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 1500 pF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Size:** 0.433" Dia x 1.496" L (11.00mm x 38.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 6300V (6.3kV)