# 150KR100A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 150KR100A
- **Manufacturer:** GeneSiC Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/150kr100a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/150kr100a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 150A
- **Mounting Type:** Chassis, Stud Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 200°C
- **Speed:** Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** DO-205AA (DO-8)
- **Technology:** Standard, Reverse Polarity
- **Voltage:** 1.33 V @ 150 A