# 150685J100WF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 150685J100WF
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/150685j100wf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/150685j100wf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 6.8 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.689" Dia x 1.299" L (17.50mm x 33.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 100V