# 150562K630BB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 150562K630BB
- **Manufacturer:** Cornell Dubilier Electronics (CDE)
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/150562k630bb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/150562k630bb#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/47/96/2147967-338-4428-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 5600 pF
- **Dielectric Material:** Polyester, Metallized
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.236" Dia x 0.650" L (6.00mm x 16.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 630V