# 15050VE-24R-GT-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 15050VE-24R-GT-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/15050ve-24r-gt-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/15050ve-24r-gt-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 346.1 CFM (9.69m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cULus, VDE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
- **Ingress Protection:** IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
- **Noise:** 68.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 43.2 W
- **RPM:** 4600 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 172.7mm L x 150mm H
- **Static Pressure:** 1.250 in H2O (312.0 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 50.80mm