# 15050VA-48R-EU-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 15050VA-48R-EU-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/15050va-48r-eu-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/15050va-48r-eu-00#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 346.1 CFM (9.69m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Ingress Protection:** IP69K - Dust Tight, High Temp Water Jets, Waterproof
- **Noise:** 68.0dB
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 43.2 W
- **RPM:** 4600 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 172.7mm L x 150mm H
- **Static Pressure:** 1.250 in H2O (312.0 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Width:** 50.80mm