# 15050VA-48P-EA-00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** 15050VA-48P-EA-00
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/15050va-48p-ea-00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/15050va-48p-ea-00#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/19/26/8519269-P14732-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 283.1 CFM (7.93m³/min)
- **Approval Agency:** UL, VDE
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 63.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 25 W
- **RPM:** 3750 RPM
- **Size:** Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
- **Static Pressure:** 0.846 in H2O (210.7 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Weight:** 1.8 lbs (816.5 g)
- **Width:** 50.80mm